Czyszczenie grilla ogrodowego i rusztu do grilla

Czyszczenie grilla ogrodowego i rusztu do grilla

Kto nie uwielbia zapachu grillowania i wyjątkowego smaku grillowanych przysmaków? Większość z nas uwielbia ten sposób przyrządzania dań na świeżym powietrzu. Każdy fan grillowania musi pamiętać o pewnej istotnej sprawie - o czyszczeniu grilla ogrodowego! Można być najlepszym szefem kuchni na świecie i mieć najwybitniejsze przepisy i składniki, ale jeśli gotuje się na brudnym grillu, to jedzenie będzie po prostu smakowało okropnie. Poznaj sposoby na skuteczne czyszczenie grilla ogrodowego i rusztu do grilla!

Czyszczenie grilla - czego potrzebujesz?

 • Szczoteczka do grilla - szczotka druciana (złota) do żeliwa i stali nierdzewnej (srebrna) - wybierz odpowiednią. Użycie niewłaściwej szczotki może porysować grill, co spowoduje rdzewienie.

 • Olej rzepakowy i ręcznik papierowy - użyj go do przygotowania grilla do gotowania.

 • Gumowe rękawice - do ochrony dłoni przed tłuszczem i brudem.

 • Płyn do mycia naczyń - ma neutralny odczynnik pH, więc świetnie usuwa tłuszcz.

 • Soda oczyszczona - znana ze swoich świetnych właściwości czyszczących sprawdzi się również przy czyszczeniu grilla ogrodowego i brudnych akcesoriów do grilla.

 • Sok z cytryny, biały ocet

 • Środek czyszczący do grilla

 • Szmaty - stare ubrania najlepiej nadają się do czyszczenia i polerowania

Ruszt do grilla - jak go wyczyścić?

Jeśli grill jest wykonany z żeliwa, można użyć szczotki do grilla z drutu (zwykle w kolorze złotym) i szybko wyczyścić ruszt do grilla ogrodowego energicznie go szorując. Jeśli jest to ruszt emaliowany, użyj srebrnej szczotki, unikniesz porysowania grilla. Jeśli potrzebujesz dodatkowego “wsparcia” w czyszczeniu grilla, szorowanie możesz połączyć z:

 • przetarciem grilla olejem - nałóż olej roślinny na ręcznik papierowy i przetrzyj kratki - pozwoli to przygotować je do dalszego czyszczenia

 • nacieraniem grilla cebulą - po prostu wyszoruj ruszt do ogniska połową cebuli - ma ona dodatkowo właściwości antybakteryjne. Najlepiej jest to robić na rozgrzanym grillu.

 • spryskaniem grilla ogrodowego sokiem z cytryny lub białym octem - dodatkowa kwasowość pomaga w procesie czyszczenia grilla.

 • WD-40 - aby stary zużyty grill wyglądał jak nowy, spryskaj go WD-40, odczekaj kilka sekund, a następnie wytrzyj go szczotką drucianą. Pamiętaj, aby używać WD-40 tylko na grillu, który nie jest używany i już ostygł.

 • przyrządzeniem papki z sody oczyszczonej - zrób pastę do czyszczenia grilla z 1/4 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 szklanki wody. Nałóż ją na grill za pomocą szczotki i pozostaw do wyschnięcia na 15 minut. Następnie wytrzyj grill suchą szmatką i rozgrzej, aby wypalić wszelkie pozostałości pasty przed przygotowywaniem jedzenia.

 • wykorzystaniem worków na śmieci - weź swój ruszt do grilla i włóż go do worka na śmieci. Spryskaj ruszt środkiem do czyszczenia grilla i zawiąż mocno worek. Następnego dnia otwórz worek, trzymając twarz najdalej jak możesz. W ten sposób możesz usunąć starą spaleniznę.

Aby utrzymać swój grill ogrodowy w czystości i jak najlepszym stanie czyść go regularnie, po każdym grillowaniu, nawet zwykłą wodą z płynem do naczyń i wytrzyj gąbką. Niektórzy myją grill również przed jego użyciem - późniejsze czyszczenie jest wtedy łatwiejsze.

Niezależnie od tego, czy uwielbiasz fantazyjne grillowanie, czy po prostu lubisz przygotowywać kiełbaski, musisz wiedzieć, jak wyczyścić grill. Dzięki temu, Twoje dania będą smakowały wybornie!

2588 Comments